Laktator - niezastąpione wsparcie czy zbędny gadżet? Wybieramy laktator dla młodej mamy

Opieka Okołoporodowa poleca

Głównym zadaniem laktatora jest ułatwienie młodej mamie karmienia piersią. Zalet tego urządzenia jest bardzo wiele. Co warto wiedzieć o laktatorach i czy warto zdecydować się na jego zakup przed porodem?

 

Czy warto kupić laktator?

Laktator, czyli urządzenie umożliwiające ekspresowe odciąganie pokarmu matki, ma różne opinie pośród mam. Niektóre z nich uznają go za niezastąpione wsparcie, które ułatwia karmienie piersią i uważają go za równie niezbędny sprzęt w opiece nad noworodkiem i niemowlakiem jak nożyczki do paznokci.

Inne z kolei zastanawiają się, czy to tylko zbędny gadżet, który niepotrzebnie mnoży wydatki i może wpłynąć negatywnie na naturalny proces karmienia. Wybierając laktator, warto dobrze zrozumieć jego funkcję i zastosowanie, aby podjąć świadomą decyzję.
 

 

Do czego służy laktator?

Laktator elektryczny to urządzenie, które zostało stworzone z myślą o wspieraniu kobiet w procesie karmienia piersią. Czasami mogą pojawić się okoliczności, które sprawią, że ekspresowe odciąganie pokarmu będzie niezbędne. 

Dobrym przykładem jest sytuacja, gdy matka nie może być przy swoim dziecku przez pewien czas. Może to być powód służbowy, podróż lub też konieczność pobytu w szpitalu. Laktator pozwala wówczas na pozyskanie pokarmu, który można przechować i podać dziecku w czasie nieobecności mamy, zapewniając mu nadal cenne składniki odżywcze.

W pierwszych tygodniach po porodzie, większość matek boryka się z tzw. nawałem pokarmowym. Ekspresowe odciąganie w takiej sytuacji może przynieść ulgę i zmniejszyć ryzyko zapalenia piersi.

Z drugiej strony, kiedy pokarmu jest zbyt mało lub gdy matka ma trudności w naturalnym karmieniu, laktator może wspomóc produkcję mleka, pobudzając odpowiednio piersi i zachęcając je do produkcji większej ilości pokarmu.

Oprócz tego laktator umożliwia pobranie pokarmu, który może być później podany dziecku przez innego opiekuna, np. przez ojca, dziadków czy opiekunkę. To daje matce możliwość odpoczynku i skorzystania ze wsparcia ze strony bliskich.

 

Czym się kierować przy zakupie laktatora?

Wybierając laktator, młoda mama powinna wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, aby dostosować urządzenie do swoich potrzeb i preferencji. Oto kilka kluczowych czynników, które warto rozważyć:

  1. Typ laktatora - Na rynku dostępne są dwa podstawowe typy laktatorów: ręczne i elektryczne. Laktatory ręczne są tańsze i bardziej mobilne, ale wymagają większego wysiłku fizycznego oraz umiejętności. Z kolei laktatory elektryczne działają automatycznie, co ułatwia pobieranie pokarmu, ale są droższe i bardziej nieporęczne (dodatkowo głośne).
  2. Komfort i ergonomia - Wybierając laktator, zwróćmy uwagę na jego wygodę użytkowania. Warto sprawdzić, czy laktator posiada miękkie nakładki na lejku, które zapewnią komfort. Ponadto, regulowana siła ssania pozwoli dostosować jego działanie do indywidualnych preferencji.
  3. Wydajność - Przy zakupie laktatora warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Laktatory elektryczne zazwyczaj pozwalają na jednoczesne odciąganie pokarmu z obu piersi, co oszczędza czas. 
  4. Łatwość czyszczenia - Higiena jest kluczowa przy karmieniu piersią. Dlatego warto wybrać laktator, który łatwo się czyści, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.
  5. Dodatkowe funkcje - Niektóre laktatory posiadają dodatkowe funkcje, takie jak programy ssania symulującego naturalne karmienie dziecka, czy też możliwość regulacji mocy ssania. Te dodatkowe opcje mogą sprawić, że korzystanie z laktatora będzie bardziej komfortowe i efektywne.

Podsumowując, laktator może okazać się niezastąpionym wsparciem dla młodej mamy w procesie karmienia piersią. Wybór odpowiedniego laktatora powinien być podyktowany indywidualnymi preferencjami i potrzebami. Jeśli nie mamy pewności, jaki sprzęt sprawdzi się w naszym wypadku, warto z zakupem wstrzymać się do czasu po porodzie i porozmawiać z doradcą laktacyjnym. 

 

Przypisy