Dział: Aktualności

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Bifidobacterium breve w funkcjonowaniu mikrobioty u niemowląt

Mikrobiom odgrywa niezwykle ważną rolę od momentu narodzin dziecka. Probiotyki wspierające rozwój prawidłowej mikrobioty zyskują coraz więcej zastosowań, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Szczególną uwagą warto objąć szczepy z rodzaju Bifidobacterium, gdyż należą one do najliczniejszych bakterii w przewodzie pokarmowym zdrowego dziecka w pierwszych latach jego życia. Obecnie prowadzone są liczne badania mające na celu dalsze poznanie tego kluczowego szczepu bakterii w celu jak najszerszego wykorzystania go w medycynie oraz jako suplementu w żywności przeznaczonej dla najmłodszych.

Czytaj więcej

Jak niedoczynność tarczycy wpływa na ciążę?

Niedoczynność tarczycy to schorzenie, które może mieć znaczący wpływ na zdrowie przyszłej mamy i płodu. W ciąży zachodzą liczne zmiany fizjologiczne, a prawidłowe funkcjonowanie tarczycy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi hormonalnej organizmu. W niniejszym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób niedoczynność tarczycy może wpływać na przebieg ciąży, rozwój płodu oraz zdrowie matki. Dlaczego monitorowanie funkcjonowania tarczycy jest niezwykle istotne w okresie ciąży? Jaki wpływ ma niedoczynność tarczycy na płodność? Odpowiadamy!

Czytaj więcej

Jak wybrać idealny anatomiczny smoczek dla Twojego dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy dany smoczek jest odpowiedni dla ich dziecka. Czasem można wręcz usłyszeć, że smoczki stosują tylko leniwi rodzice, ale nic bardziej mylnego. Otóż dobry smoczek anatomiczny wspiera rozwój dziecka. Dziś podpowiemy Wam jak znaleźć ten najlepszy.

Czytaj więcej

Suplementacja ciężarnej – najnowsze wytyczne i zalecenia

Czy suplementacja w czasie ciąży jest konieczna? To pytanie zadaje sobie każda kobieta oczekująca dziecka. Należy wiedzieć, iż ciąża jest stanem fizjologicznym, w którego trakcie znacząco wzrasta zapotrzebowanie organizmu na określone składniki odżywcze. Z tego powodu u ciężarnych dość często pojawiają się różnego rodzaju niedobory. To właśnie wspomniane niedobory witamin i minerałów negatywnie wpływają na rozwijający się płód. Z tego powodu niezwykle często w takich sytuacjach zaleca się włączenie do diety odpowiednich suplementów.

Czytaj więcej

To jeszcze ból menstruacyjny czy już endometrioza?

Silne bóle w trakcie menstruacji i bardzo obfite krwawienia to dla wielu kobiet stan, z którym już się pogodziły. Matki z pokolenia na pokolenie przekazują córkom, że ból w „te dni” to coś zupełnie normalnego. Problem często zaczyna się już w szkole podstawowej i pozostaje z dorastającymi dziewczynkami także w życiu dorosłym – „przecież do tego można się przyzwyczaić”. Dolegliwości nie powinno się jednak deprecjonować, ani bagatelizować. Przeciwnie – należy zastanowić się, gdzie jest rozróżnienie między bolesnym miesiączkowaniem, a początkiem przewlekłej choroby – endometriozy? Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy i z tej okazji, o diagnostyce i leczeniu rozmawiamy z ginekologiem, lek. Piotrem Stecem.

Czytaj więcej

USG. Co powinna wiedzieć położna?

Żyjemy w czasach ogromnego postępu technologicznego. Jeśli jesteś tzw. igrekiem (pokolenie „Y” – to osoby urodzone w latach 1985–2000), twój mózg jest zaadaptowany do takiego stanu rzeczy. Ale dla starszego pokolenia położnych, pamiętających czasy osłuchiwania tętna u płodu słuchawką położniczą Pinarda, badania ciężarnej za pomocą chwytów Leopolda, oceny zabarwienia, ilości płynu i stanu błon płodowych za pomocą specjalnego wziernika – amnioskopu oraz pomiaru temperatury za pomocą termometrów rtęciowych to wejście w nową rzeczywistość, nazwaną przez profesora Zygmunta Baumana „ponowoczesnością”, może być szokiem. Wydawało się, że tzw. digital transformation (postęp technologiczny i transformacja na bazie cyfrowych możliwości) jest czymś, co dopiero nadejdzie, tymczasem mamy z nim do czynienia już teraz.

Czytaj więcej

Masaż krocza – wsparcie ciężarnej

Wszechobecny stres, praca siedząca i brak ruchu wpływają na zaburzenia wzorca oddechowego, postawy ciała i pracę mięśni. Ma to bezpośredni wpływ na funkcjonowanie mięśni dna miednicy (pelvic floor muscles), które zamykają miednicę kostną od spodu i stanowią rodzaj „hamaka” podtrzymującego narządy miednicy mniejszej.

Czytaj więcej

Badania kliniczne w leczeniu nowotworów u dzieci szansą na zastosowanie innowacyjnej terapii

Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium. Wyleczalność nowotworów dziecięcych zależy m.in. od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania, ale średnio szacuje się ją na ok. 80 proc. Choć wynik ten napawa optymizmem, to wciąż nie brakuje małych pacjentów opornych na tradycyjne metody leczenia, borykających się z przerzutami czy wznową choroby. Nadzieją na ich powrót do zdrowia oraz opracowanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych okazują się badania kliniczne. Co warto o nich wiedzieć?

Czytaj więcej

Małgorzata Buba laureatką 9. edycji konkursu Położna na medal

Po raz dziewiąty poznaliśmy najlepsze położne w kraju. Zwyciężczynią konkursu “Położna na medal” została Małgorzata Buba, która pracuje w przychodni w Jaśle jako położna środowiskowo-rodzinna. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły Natalia Marcinów z Opola i Edyta Szumowicz z Tarnowa. W ubiegłorocznej edycji konkursu, w którym wyłaniane są najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne w województwach, wystartowały 542 położne. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin w sumie oddali na nie ponad 7 tysięcy głosów.

Czytaj więcej

Położna Dorota Kuca z Tychów została Laureatką pierwszej polskiej edycji WaterWipes™ Pure Foundation Fund

Pierwsza polska edycja programu stypendialnego WaterWipes™ Pure Foundation Fund dobiegła końca. W ramach plebiscytu, którego celem jest docenienie i nagrodzenie pracowników ochrony zdrowia wspierających kobiety podczas ciąży, porodu czy w okresie poporodowym wyłoniono laureatkę – położną Dorotę Kucę z Tychów.

Czytaj więcej

Mamo, podaj dalej… i pomóż ukraińskiej mamie wejść w temat szczepień ochronnych dzieci

Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku.

Czytaj więcej