W pierwszych kilku tygodniach życia noworodki mylą dzień z nocą, potrzebują jeść co trzy–cztery godziny przez całą dobę, a na „naukę spania” jest oczywiście za wcześnie. Natomiast jest kilka kwestii, o których warto wiedzieć, aby zadbać o sen dziecka. Wiedza z zakresu fizjologii snu niemowląt może ułatwić rodzicom przejście przez okres noworodkowy.
Bezpieczny sen to podstawa
Jako konsultantka ds. snu dziecka często obserwuję, że rodzice niestety nie zachowują zasad bezpiecznego snu dziecka. W poprawie bezpieczeństwa snu noworodków i niemowląt dużą rolę może odegrać położna środowiskowa podczas wizyty domowej u młodych rodziców. Warto obejrzeć miejsce snu dziecka i zwrócić rodzicom uwagę na potencjalne niebezpieczeństwa. Przede wszystkim wokół dziecka nie powinno być żadnych luźnych materiałów. Bliskość poduszek, kocyka czy kołderki itp. stwarza ryzyko wtulenia noska w miękki materiał, co sprawia, że niemowlę zaczyna wdychać wydychany przez siebie dwutlenek węgla, a to może spowodować spadek dopływu tlenu, pogłębiając tym samym sen dziecka i uniemożliwiając pobudkę, zmianę pozycji. Z tego względu nie należy niemowlęcia przykrywać do snu kocykiem, kołderką ani pieluszką. Najlepiej, aby maluch spał w otulaczu lub w śpiworku. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Należy przekazać rodzicom, by zawsze układali dziecko do snu na plecach. Co więcej, podczas snu główka dziecka powinna być odkryta – nie wolno zakładać dziecku czapeczki, ponieważ przegrzanie stanowi jeden z czynników ryzyka śmierci łóżeczkowej. Należy też unikać dłuższego snu w fotelikach niemowlęcych czy bujaczkach/leżaczkach, gdzie główka dziecka jest wyżej niż reszta ciała, co może prowadzić do obstrukcji górnych dróg oddechowych.
„Nie” dla gniazdek niemowlęcych
Noworodki i młodsze niemowlęta lubią ograniczoną przestrzeń do spania i z tego względu rodzice często korzystają z gniazdek niemowlęcych lub formują wałek z kocyka, aby dziecko mogło się w niego wtulać. Niestety, gniazdko niemowlęce to nie jest bezpieczne dla dziecka miejsce do spania, gdy rodzice śpią lub przebywają w innym pokoju niż dziecko. Warto uczulić rodziców, że popularne gniazdka niemowlęce mogą być używane tylko na drzemki, gdy opiekun jest tuż obok i czuwa nad bezpiecznym snem dziecka.
Bezpieczne wspólne spanie
Wielu rodziców decyduje się na spanie z maluchem w jednym łóżku. Niezależnie od tego, czy jest to świadoma decyzja, czy wynik „nieodkładalności” pociechy, istotne jest, aby zapewnić dziecku bezpieczne warunki do snu. Jeśli rodzice decydują się na wspólne spanie, oprócz powyższych wskazówek, należy także zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Najbezpieczniejszą formą wspólnego spania jest dostawka.
- Jeśli rodzice nie korzystają z dostawki, należy zainstalować odpowiednio wysoką barierkę przy łóżku lub położyć materac na podłodze.
- Dziecko powinno spać od strony barierki, zamiast między rodzicami.
- Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca rodzicom, aby nie korzystali z kołdry i poduszki, gdy w jednym łóżku śpi z nimi niemowlę.
- Jeśli mama ma długie włosy, powinna je związać przed położeniem się spać przy dziecku.
- Nie należy spać w jednym łóżku z dzieckiem, gdy rodzice są bardzo zmęczeni z powodu chronicznego braku snu.
- Nie należy spać z dzieckiem na kanapie.
Nauczmy mamę rozpoznawać rodzaje płaczu maluszka
Niemowlęta komunikują swoje potrzeby płaczem, warto więc zachęcić mamę, żeby się w ten płacz wsłuchała. Dzięki temu mama szybciej nauczy się rozpoznawać rodzaj płaczu oraz potrzebę dziecka, która za nim idzie. Priscilla Dunstan – autorka bestselleru Calm the Crying. The Secret Baby Language (Uspokój płacz. Tajny język dziecka) stworzyła system rozpoznawania języka niemowląt (Dunstan Baby Language). Obdarzona wybitnym słuchem, zbadała, że niemowlęta na całym świecie komunikują się za pomocą uniwersalnego języka, używając pięciu rodzajów płaczu:
- „Neh” brzmi jak neee, neee, neee/łeeełeeełeee – znaczy jestem głodny; nakarm mnie.
- „Owh” brzmi jak aaaaaaaaa/oaaoaaoaa (buzia otwarta w „o” jak do ziewania) – znaczy jestem śpiący; połóż mnie spać.
- „Heh” brzmi jak he he – sygnalizuje dyskomfort (np. mokra pieluszka, zimno itp.).
- „Eair” brzmi jak eeereeer (jest to niski, głęboki dźwięk) – oznacza gazy; pomóż mi puścić bąka.
- „Eh” brzmi jak e e – oznacza odbij mnie.
Warto wsłuchać się w to, co maluch próbuje nam przekazać. Obserwuję, że jeśli mama reaguje karmieniem na niemal każdy płacz dziecka, wkrótce maluch zaczyna płakać w jeden „uniwersalny” sposób, przez co rodzicom trudniej zrozumieć, o co maluszkowi chodzi.
Jak pomóc dziecku odróżnić dzień od nocy
Płód w łonie mamy odbiera informacje o porach dnia dzięki rytmowi okołodobowemu matki. Noworodki mylą dzień z nocą, ponieważ są niedojrzałe fizjologicznie i ich rytm okołodobowy dopiero zacznie się wykształcać. To sprawia, że dziecko może być w nocy aktywne przez dłuższy czas i taka nocna aktywność malucha może trwać do około 5.–8. tygodnia życia. Z powodu braku rozróżnienia między dniem a nocą sprawdza się, aby kłaść noworodka spać na noc dopiero około 22, czyli wtedy, gdy mama sama kładzie się spać. Dzięki temu jest szansa na uniknięcie długiego czuwania w nocy. Gdy dziecko ma około 6–8 tygodni, jest to dobry czas na stopniowe cofanie pory snu nocnego, ponieważ wraz z dojrzewaniem rytmu okołodobowego malca potrzebuje on wi...
Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem