Autor: Anna Bartnicka

dr n. med.; Dyrektor ds. nauki Instytutu Mikroekologii w Poznaniu Diagnosta laboratoryjny Doktorat nt. mikrobioty jelitowej u noworodków ukończyła w Klinice Zakażeń Noworodka, na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu na kierunku analityka medyczna. Do jej głównych zainteresowań należy mikrobiota jelitowa i jej znaczenie w zdrowiu i chorobie. Posiada wieloletnie doświadczenie w temacie mikrobioty jelit oraz probiotykoterapii. Propagatorka wiedzy nt. mikrobioty jelit i probiotyków na IG @anna.bartnicka Współautorka książki "Dieta w chorobach autoimmunologicznych".

 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Rola probiotyków w kontrolowaniu zaburzeń czynnościowych u dzieci

Mikrobiota jelitowa to zespół mikroorganizmów przewodu pokarmowego pełniący kluczowe funkcje dla rozwoju i równowagi organizmu, w tym m.in. sprawnej pracy układu immunologicznego, produkcji witamin i krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA, ang. short-chain fatty acid), prawidłowego trawienia oraz indukcji tolerancji pokarmowej. Optymalna mikrobiota odgrywa ważną rolę w zapobieganiu chorobom i utrzymaniu dobrostanu organizmu, w tym – co ważne – kształtowaniu zdrowia małego dziecka.

Czytaj więcej

Probiotyki w okresie okołoporodowym

Okres ciąży i wczesnego dzieciństwa jest kluczowy dla długofalowego programowania zdrowia człowieka. Liczne czynniki, omówione w poniższym artykule, które negatywnie wpływają na proces pierwotnego kształtowania się mikrobioty przewodu pokarmowego i dojrzewanie jelit w tym krytycznym okresie życia, mogą w konsekwencji wpłynąć na zwiększone ryzyko wystąpienia szeregu jednostek chorobowych u dziecka, w tym m.in. astmy, nadwagi i otyłości, alergii, chorób autoimmunologicznych [1].

Czytaj więcej