Autor: Kampania Położna na Medal

“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Małgorzata Buba laureatką 9. edycji konkursu Położna na medal

Po raz dziewiąty poznaliśmy najlepsze położne w kraju. Zwyciężczynią konkursu “Położna na medal” została Małgorzata Buba, która pracuje w przychodni w Jaśle jako położna środowiskowo-rodzinna. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły Natalia Marcinów z Opola i Edyta Szumowicz z Tarnowa. W ubiegłorocznej edycji konkursu, w którym wyłaniane są najlepsze położne ogólnopolskie i najlepsze położne w województwach, wystartowały 542 położne. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin w sumie oddali na nie ponad 7 tysięcy głosów.

Czytaj więcej

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Czytaj więcej

Poród zabiegowy? Dowiedz się jak pielęgnować po nim noworodka

Są porody w których z różnych przyczyn rodząca nie ma siły przeć. I kiedy nie można wykonać też cięcia cesarskiego, bo na przykład poród siłami natury jest na tyle zaawansowany, że główka dziecka znajduje się w dolnym odcinku kanału rodnego i noworodek musi urodzić się drogami natury. Wtedy lekarz podejmuje decyzję o porodzie zabiegowym z wykorzystaniem kleszczy położniczych lub próżnociągu. To właśnie przyrządy, których używa się podczas porodów zabiegowych.

Czytaj więcej

Przerwane oczekiwanie – pisze położna Małgorzata Drężek - Skrzeszewska, laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal

Zazwyczaj ciąża oraz narodziny dziecka są dla kobiety oraz jej bliskich, wyjątkowym wydarzeniem. Prawidłowy jej przebieg dostarcza wiele radości już na etapie samego oczekiwania przyjścia na świat noworodka. Czasami jednak może dojść́ do komplikacji, na skutek których, to oczekiwanie zostaje przerwane. Nie są to łatwe sytuacje zarówno dla kobiety i jej najbliższych, ale również dla personelu medycznego. 15 października obchodzony jest Dzień Dziecka Utraconego. O tym jak przejść przez ten najtrudniejszy czas w życiu i gdzie szukać pomocy mówi położna, Małgorzata Drężek – Skrzeszewska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Czytaj więcej

Co może szkodliwie wpływać na płód, czyli o czynnikach teratogennych

– pisze położna Urszula Piskorska, zdobywczyni 2-go miejsca w ostatniej edycji konkursu Położna na medal

Czytaj więcej

Ruszyła 9. edycja konkursu i kampanii Położna na medal

1 kwietnia ruszyły zgłoszenia położnych do kolejnej, dziewiątej już edycji ogólnopolskiego konkursu Położna na medal. Jest on elementem szerszej kampanii społeczno-edukacyjnej, która mówi o roli, jaką odgrywają dziś położne i o dobrych praktykach związanych z opieką okołoporodową. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu i kampanii jest AMA – Akademia Malucha Alantan.

Czytaj więcej

Poradnik zdrowego jedzenia na święta dla przyszłych mam i mam karmiących

Właściwa dieta to w ciąży, ale także w czasie, kiedy karmi się piersią, jedna z kluczowych kwestii. Dobrze jest niekiedy spojrzeć na to co jemy z odrobinę szerszej perspektywy i w każdym posiłku dostrzec niezbędne składniki pokarmowe, które dostarcza się zarówno mamie, jak i maluszkowi. Zimowy, świąteczny czas to moment, w którym na wszystkie mamy czeka wiele kulinarnych pokus. Należy jednak pamiętać, że niektóre potrawy – pomimo tego, że są przepyszne – mogą przyczynić się do złego samopoczucia tak mamy, jak i dziecka. Dlatego przy świątecznym stole dobrze jest kierować się zdrowym rozsądkiem i umiarem. Na co zwrócić uwagę radzi Joanna Kucharska, położna i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Czytaj więcej

Ostatni miesiąc, żeby zagłosować na położne na medal

Warszawa, 1 grudnia 2021 r. – Do końca roku pacjentki, matki i ich najbliższe rodziny mogą oddawać głosy na położne, które zostały nominowane do tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Położna na medal. Głosować można za pośrednictwem strony internetowej poloznanamedal.info/kandydatki Kolejna już, 8. edycja plebiscytu jest częścią prowadzonej od 2014 roku kampanii społeczno-edukacyjnej, poruszającej kwestie związane z rolą położnych i podnoszeniem standardów opieki okołoporodowej w Polsce.

Czytaj więcej

Przygotowanie do porodu i plan porodu

Okres ciąży jest dla większości kobiet nie tylko radosnym okresem oczekiwania na narodziny dziecka. To również czas przeżywania negatywnych emocji, takich jak lęk związany z porodem, bólem porodowym, przyjściem na świat nowego członka rodziny. Każdy poród jest inny i każda kobieta przeżywa go w bardzo indywidualny sposób. Aby zminimalizować lęk przyszła mama może dowiedzieć się co będzie się z nią działo podczas porodu i jak najlepiej się do tego przygotować. Jak prawidłowo przejść przez wszystkie etapy radzi położna Joanna Kucharska, ambasadorka kampanii Położna na medal.

Czytaj więcej

Jak dbać o noworodka w jesienne dni?

Jesień, szczególnie w Polsce, to naprawdę dziwna pora roku. Jedni jeszcze czują letnią aurę, a innym zdarza się już z zimna szczękać zębami. Do tego trudna do przewidzenia pogoda w kratkę, gdzie jednego dnia jest piękne, ciepłe słońce, żeby za chwilę pojawił się deszcz albo żeby powiało chłodem. Do tego znakiem firmowym jesieni są katary i przeziębienia, których wszyscy się obawiamy i przed którymi na wszelkie sposoby staramy się uciekać. Jak dbać o maluszka w jesienne dni radzi położna, Agnieszka Małolepszy – laureatka konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Czytaj więcej

Czynniki zwiastujące poród – początek porodu i stany wymagające szybkiej hospitalizacji

Poród jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu kobiety i jej rodziny. Bardzo ważna jest umiejętność odróżnienia zwiastunów porodu od typowych objawów świadczących o jego rozpoczęciu. Kobieta powinna posiadać wiedzę umożliwiającą jej samoobserwacje, aby odpowiednio rozpoznać rozpoczynający się poród i szybko zareagować, gdy wystąpią niepokojące objawy wymagające hospitalizacji. Temat ten rozwija położna, Joanna Kucharska, zwyciężczyni 7. edycji konkursu i ambasadorka kampanii Położna na medal.

Czytaj więcej

Połóg i jego psychologiczna strona

Połóg powinien być dla kobiety okresem regeneracji, stabilizacji laktacji oraz nawiązywania więzi z nowonarodzonym dzieckiem. Zarówno po porodzie siłami natury, jak i cięciu cesarskim trwa on od momentu urodzenia łożyska do około 6 tygodni. Kobieta może odczuwać wówczas silne zmęczenie, spadek energii, a jej organizm powoli wraca do stanu sprzed ciąży. Po wyjściu ze szpitala profesjonalnego wsparcia położnicy będzie udzielać położna rodzinna. Natomiast jej najbliższe otoczenie powinno pomagać nie tylko w opiece nad noworodkiem, ale również w czynnościach dnia codziennego i w obowiązkach domowych. O psychologicznych aspektach połogu pisze położna Katarzyna Janik, ambasadorka kampanii i zwyciężczyni 7. edycji konkursu Położna na medal.

Czytaj więcej