Brak wyników

Aktualności

13 listopada 2020

Profilaktyka unikania bólu w trakcie zmiany opatrunku.

0 146

Skóra uznawana za największy organ w organizmie człowieka pełni jedną z ważniejszych ról – stanowi barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi, zapobiega wnikaniu mikroorganizmów i odpowiada za termoregulację. Niestety, sama bywa wrażliwa na działanie tych czynników i zdarza się, że ulega uszkodzeniom, które należy zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku skóry noworodków i niemowląt, w tym urodzonych przedwcześnie, u których nie jest w pełni wykształcona.  W trakcie licznych badań potwierdzono, że odklejaniu opatrunku najmłodszych dosyć często towarzyszy tzw. ból proceduralny, którego nasilenie można określić stosując np. skalę FLACC. Jest on odczuwalny również u pacjentów cierpiących na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne jak pęcherzowe odklejanie naskórka. Obecnie mamy możliwości zredukować ból towarzyszący zmianie opatrunków przy użyciu odpowiedniego preparatu ułatwiającego usuwanie plastra.

Skóra to największy organ w organizmie człowieka. Poza barierą przed infekcjami i ochroną narządów wewnętrznych pełni wiele istotnych funkcji, jak regulacja temperatury ciała i ochrona przed promieniowaniem. Skóra jest również narządem czucia – to dzięki umieszczonym w niej receptorom odczuwamy ciepło, zimno, dotyk i ból. Skóra ma bardzo rozgałęzioną sieć nerwową, której liczne zakończenia są rozmieszczone nieregularnie na całym ciele. Ich zadaniem jest rejestrowanie wrażeń dotyku oraz bólu.

Jak każdy organ, skóra nabiera swoich właściwości z czasem. U niemowląt, zwłaszcza tych przedwcześnie urodzonych, występuje niewielka spójność miedzy skórą właściwą a naskórkiem, ze względu na mniejszą ilość włókien kolagenu i elastyny. Skóra jest bardziej przepuszczalna dla toksyn, bakterii i wszelkich preparatów stosowanych w trakcie pielęgnacji i leczenia najmłodszych. Taka  skóra jest również bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy, pęknięcia czy odparzenia, które należy zabezpieczyć odpowiednim plastrem. Stosowanie opatrunków to chleb powszedni dzieci przebywających na oddziałach neonatologicznych, jak również tych cierpiących na schorzenia dermatologiczne, jak pęcherzowe odklejanie naskórka.

Według Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego we współpracy z Kanadyjskim Towarzystwem Pediatrycznym, zmiana opatrunku została zakwalifikowana jako procedura wywołująca ból. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, jest on odczuwalny przez około 80% pacjentów z ranami różnego rodzaju. Powoduje fizyczne i psychiczne cierpienie, wywołuje lęk i niepokój. Osłabia funkcjonowanie systemu odporności i opóźnia sam proces leczenia i gojenia rany. Należy podkreślić, że liczba bolesnych procedur na oddziale noworodkowym w ciągu dnia waha się od 12 do 16, a w ekstremalnych sytuacjach może dojść nawet do 62. Nie bez znaczenia powinien być również fakt, że wcześniaki wykazują znacznie większą wrażliwość na ból niż noworodki o czasie.

 W przypadku najmłodszych, nieumiejętna zmiana opatrunku niepotrzebnie naraża dziecko na ból oraz powoduje uszkodzenia naskórka. Sprzyja to utracie wody oraz ułatwia wnikanie substancji toksycznych i drobnoustrojów jak bakterie czy grzyby. W placówkach medycznych wprowadzane są procedury, które umożliwiają unikanie bólu towarzyszącemu m.in. zmianie opatrunków. Unikanie bolesnych procedur należy do zadań podstawowej opieki nad noworodkiem.  W tym celu przeprowadza się m.in.. ocenę zachowań odpowiadających odczuwaniu bólu u noworodka np. w oparciu o skalę FLACC. Na podstawie grymasu twarzy, ułożenia nóg, napięcia mięśni tułowia, wystąpienia płaczu czy możliwości ukojenia określa się siłę bólu. Zgodnie ze skalą, usuwanie plastrów uznane zostało za procedurę wywołującą ból (2-4 pkt w skali FLACC). Postępując według zaproponowanego postępowania, plastry powinny być zwilżone płynem ułatwiającym odklejanie, którego głównym zadaniem jest zaburzanie połączeń między plastrem/przylepcem a naskórkiem. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiedni preparat, np. zawierający disiloksan. Powinien on być przede wszystkim jałowy, czysty mikrobiologicznie – będziemy go stosować na otwartą ranę, której nie powinniśmy nadkażać. Ważne, żeby preparat miał potwierdzony brak cytotoksyczności, tzn. aby nie podrażniał skóry i nie przenikał przez naskórek. Skład takiego preparatu powinien być jak najbardziej prosty, aby uniknąć podrażnień wywołanych np. zawartością alkoholu, rozpuszczalników organicznych czy substancji zapachowych. Innowacyjne preparaty tego rodzaju wykorzystują technologię tzw. worka w puszce- substancja czynna nie jest zmieszana z gazami rozprężającymi (propan, butan), tylko umieszczona w szczelnym worku, który z kolei umieszcza się w puszce wypełnionej powietrzem. Dzięki temu aplikacja sprayu jest delikatna, a sam produkt nie wywołuje zimnego uczucia na skórze. Sam preparat powinien szybko odparowywać i umożliwiać całkowite usunięcie kleju, pozostawiając skórę gotową do aplikacji kolejnego opatrunku. Innowacyjny preparat, który spełnia wszystkie te funkcje, posłuży również w domowej apteczce nie tylko w kontekście pielęgnacji skóry najmłodszych. Z pewnością ułatwi odklejanie plastrów hormonalnych, wodoodpornych, rozgrzewających, czy taśm kinesiotapingowych, stosowanych w rehabilitacji blizny po cesarskim cięciu.

Skóra dziecka to jeden z wrażliwszych organów, najbardziej narażony na uszkodzenia i pęknięcia. Stosowanie plastrów czy opatrunków to codzienność wielu rodzin noworodków przebywających na oddziale, a przede wszystkim personelu, który się nim opiekuje. Wymiana opatrunku staje się wyzwaniem w przypadku dzieci uczulonych na klej, czy cierpiących na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne. Jak wykazano w badaniach, dziecko może odczuwać ból w trakcie odklejania różnego rodzaju plastrów. Na szczęście obecne preparaty na rynku umożliwiają zredukować odczuwanie bólu do minimum – istotne jest, aby wybrać ten, który będzie najskuteczniejszy i najbardziej bezpieczny dla skóry dziecka.

StickOff® – bez bólu przy zmianie opatrunku.

StickOff® to wyrób medyczny w postaci sprayu zawierającego disiloksan, do bezbolesnego usuwania ze skóry wszelkiego rodzaju plastrów i opatrunków samoprzylepnych:

  • nie wywołuje podrażnień, nie przenika przez naskórek
  • jest jałowy- może być stosowany na otwarte rany i oparzenia
  • szybko odparowuje – po aplikacji skóra jest gotowa na przyklejenie kolejnego opatrunku
  • całkowicie usuwa klej ze skóry
  • może być aplikowany pod dowolnym kątem
  • ma prosty skład –nie zawiera alkoholu, rozpuszczalników organicznych, substancji zapachowych, propanu ani butanu
  • bezpieczny dla niemowląt, dzieci i kobiet w ciąży
  • bezpieczny dla osób cierpiących na pęcherzowe odklejanie naskórka, pacjentów z ranami, odleżynami i oparzeniami

Przypisy