.
Rocznie u 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór złośliwy – z czego niestety u mniej niż połowy choroba zostaje rozpoznana w początkowym stadium. Wyleczalność nowotworów dziecięcych zależy m.in. od rodzaju choroby oraz stopnia jej zaawansowania, ale średnio szacuje się ją na ok. 80 proc. Choć wynik ten napawa optymizmem, to wciąż nie brakuje małych pacjentów opornych na tradycyjne metody leczenia, borykających się z przerzutami czy wznową choroby. Nadzieją na ich powrót do zdrowia oraz opracowanie skuteczniejszych terapii przeciwnowotworowych okazują się badania kliniczne. Co warto o nich wiedzieć?
Pierwsza polska edycja programu stypendialnego WaterWipes™ Pure Foundation Fund dobiegła końca. W ramach plebiscytu, którego celem jest docenienie i nagrodzenie pracowników ochrony zdrowia wspierających kobiety podczas ciąży, porodu czy w okresie poporodowym wyłoniono laureatkę – położną Dorotę Kucę z Tychów.
Dla każdej z mam najważniejsze jest dobro jej dziecka. Zapytana, co jest priorytetem, zawsze na pierwszym miejscu postawi zdrowie. Poszukuje informacji, które pozwolą jej poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć z szerszej perspektywy na czyhające niebezpieczeństwa. Takie informacje warto przekazać także ukraińskim mamom, które mogą czuć się zagubione w obcym kraju. Czasami krótka, niezobowiązująca rozmowa na neutralnym gruncie polskiej mamy z ukraińską, może pomóc jej w uzyskaniu informacji jak zadbać o zdrowie dziecka i zachęcić do podjęcia konkretnych działań w tym kierunku.
W najbliższą sobotę Fundacja Instytutu Matki i Dziecka zaprasza na kolejną już, ósmą edycję rodzinnego pikniku „Odważ się być zdrowym!”. Na terenie stadionu PGE Narodowego będzie można m.in.: skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, dowiedzieć się więcej o szczepieniach dzieci czy poznać szczegóły programów profilaktycznych. Uczestnicy pikniku wystartują również w biegu Zabiegana Mama 2022.
WaterWipes™, producent najczystszych na świecie chusteczek dla niemowląt po raz pierwszy w Polsce uruchamia międzynarodowy program stypendialny WaterWipes™ Pure Foundation Fund. Jego celem jest docenienie i nagrodzenie położnych – wspaniałych bohaterek, które wspierają kobiety podczas ciąży, porodu czy w okresie poporodowym. Marka zachęca polskie mamy do podzielenia się swoją historią i nominowania osoby, która ich zdaniem powinna otrzymać stypendium. Mamy, które nominują położne także mają szansę na nagrodę – dziesięć wyjątkowych zgłoszeń zostanie nagrodzonych zestawami chusteczek WaterWipes™. Nominacje można nadsyłać od 26 września do 14 listopada 2022 roku.
Coraz niższe temperatury, mniej promieni słonecznych, większa wilgotność powietrza, pogorszenie nastroju i spadek odporności – to główne wyzwania, jakie stawia przed nami okres jesienny. To szczególnie trudny czas zwłaszcza dla kobiet ciężarnych, które muszą dbać o siebie podwójnie. Położna Anna Suchecka-Marut podpowiada na co przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę jesienią.
Wśród tysięcy kobiet z Ukrainy, które właśnie trafiły do Polski uciekając przed wojną, są też te, które są w ciąży. Często rozdzielone ze swoim partnerem, bliskimi. Zgromadzoną wyprawkę zostawiają za sobą w mieszkaniu, którego mogą już nigdy nie zobaczyć. Fundacja “Rodzić po ludzku” rusza z pomocą, aby zapewnić jak najlepsze warunki do porodu oraz poczucie bezpieczeństwa w tym trudnym czasie. Na Pomagam.pl działa zbiórka, dzięki której fundacja może pokryć koszty dodatkowych działań.
Katarzyna Dyńska-Kukulska, jest matką wcześniaka i blogerką znaną jako MatkoweLove. Założyła zbiórkę na Pomagam.pl aby wspierać rodziców ukraińskich wcześniaków. Zebrane środki pokryją koszty związane z aktualnym funkcjonowaniem oddziałów neonatologicznych i pediatrycznych w Ukrainie, pozwolą na zakup niezbędnych środków medycznych i sprzętu oraz jedzenia i ubrań.
W reakcji na wojnę w Ukrainie, Mindgram organizuje serię bezpłatnych spotkań z ekspertami z zakresu psychologii, które rozpoczną się 25 lutego. Wyjaśnią oni m.in. jak rozmawiać z dziećmi o wojnie oraz jak poradzić sobie ze stresem wynikającym z aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Mindgram uruchomił także dedykowaną, publiczną infolinię, umożliwiającą uzyskanie bezpłatnego wsparcia w języku ukraińskim, polskim i angielskim.