Autor: Dr Hab. N. Med. Katarzyna Plata-Nazar

Katedra i Klinika Pediatrii, Gastroenterologii, Alergologii i Żywienia Dzieci, Gdański Uniwersytet Medyczny

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Kolka niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Kolka niemowlęca jest łagodnym zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego występującym u niemowląt do 4. miesiąca życia. Objawia się epizodami nasilonego niepokoju i płaczu, najczęściej obserwowana jest w godzinach wieczornych. Etiologia kolki niemowlęcej nie jest do końca poznana. Rozpoznanie opiera się na prawidłowo przeprowadzonym wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. Rokowanie jest dobre – zaburzenie ma charakter samoograniczający, choć bywa źródłem frustracji rodziców. Postulowany jest związek z późniejszymi zaburzeniami, takimi jak: bezsenność, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, migrena. Postępowanie lekarza powinno opierać się na uspokojeniu rodziców oraz zapewnieniu im odpowiedniego wsparcia i edukacji; farmakoterapia wykazuje się ograniczoną skutecznością.

Czytaj więcej

Nieukojony płacz niemowląt – kolka niemowlęca

Kolka niemowlęca to zespół reakcji i zachowań niemowlęcia, w którym dominującym objawem jest nieukojony płacz lub krzyk, które pojawiają się u (poza tym) prawidłowo rozwijającego się, zdrowego dziecka. Pomimo uznania schorzenia za łagodne, kolka stanowi źródło znacznego niepokoju, jest przyczyną licznych konsultacji medycznych oraz może być obarczone długofalowymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym stanowi istotny czynnik ryzyka przemocy wobec dzieci, jak zespół dziecka potrząsanego, gdy sfrustrowany opiekun stosuje niewłaściwe metody w celu uciszenia płaczu dziecka. Dlatego bardzo ważne jest opracowanie skutecznej strategii wsparcia rodziny oraz łagodzenia kolki niemowlęcej.

Czytaj więcej

Bifidobacterium breve w funkcjonowaniu mikrobioty u niemowląt

Mikrobiom odgrywa niezwykle ważną rolę od momentu narodzin dziecka. Probiotyki wspierające rozwój prawidłowej mikrobioty zyskują coraz więcej zastosowań, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Szczególną uwagą warto objąć szczepy z rodzaju Bifidobacterium, gdyż należą one do najliczniejszych bakterii w przewodzie pokarmowym zdrowego dziecka w pierwszych latach jego życia. Obecnie prowadzone są liczne badania mające na celu dalsze poznanie tego kluczowego szczepu bakterii w celu jak najszerszego wykorzystania go w medycynie oraz jako suplementu w żywności przeznaczonej dla najmłodszych.

Czytaj więcej

Rola probiotyków w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego u dzieci

Czynnościowymi zaburzeniami przewodu pokarmowego nazywamy dolegliwości, których nie można wytłumaczyć wykrywalnymi w badaniach dodatkowych nieprawidłowościami strukturalnymi lub biochemicznymi. To problem przewlekły i/lub nawracający[1].

Czytaj więcej