Autor: Dominika Lipiak

Magister położnictwa, specjalistka pielęgniarstwa położniczego. 

Pracę w zawodzie zaczynała w szpitalu klinicznym w Poznaniu, równolegle nauczając w prywatnej szkole rodzenia. Obecnie z satysfakcją pracuje w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, jako położna środowiskowa. Prowadzi zajęcia edukacji przedporodowej, stawiając na budowanie relacji, która ułatwi przekazywanie wiedzy podopiecznym, ale i pomoże zaufać w najbardziej newralgicznym momencie - połogu. Uczestnictwo w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach pozwala na skuteczną komunikację i pracę z aktualną wiedzą.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Higiena nosa niemowlaka okiem położnej

W czasach łatwego dostępu do potężnej dawki wiedzy rzeczy proste, jak higiena, mogą zostać pominięte, a są niezwykle ważne. Zadaniem położnej jest przekazanie rodzicom zasad opieki nad dzieckiem możliwie przystępnie i logicznie, by te podstawowe codzienne zabiegi nie wydawały się czymś wybitnie skomplikowanym, a w prosty sposób pomagały zadbać o dziecko i wychwycić pierwsze nieprawidłowości.

Czytaj więcej

Wpływ żywienia niemowląt na regulację rytmu wypróżniania

Jednym z często poruszanych przez rodziców tematów jest częstotliwość wypróżnień u ich dzieci. Noworodek, a potem niemowlę, zwykle wypróżnia się znacznie częściej niż osoby dorosłe, co dla niedoświadczonego rodzica bywa wyzwaniem. W teorii układ pokarmowy każdego człowieka pracuje podobnie, w rzeczywistości jednak nasze indywidualne cechy mocno przekładają się na kwestię wypróżnień. Już czas wydalenia pierwszego stolca – smółki nawet u zdrowych noworodków jest różny. Część dzieci niezwłocznie po pokonaniu kanału rodnego i przystawieniu do piersi wydala po raz pierwszy. Inne potrzebują nawet 2–3 dób, by opróżnić jelita. Owszem, jest to mocno związane z czasem trwania ciąży i tempem rozpoczynania się laktacji, jednak również cechy indywidualne są nie bez znaczenia. Konieczne wydaje się szybkie przystawienie do piersi, by odpowiednio wcześnie stymulować laktację i aby ta była w stanie zabezpieczyć potrzeby dziecka i pomóc w regulacji wypróżnień.

Czytaj więcej

Opiekuńcza rola położnej i wsparcie młodej mamy w laktacji

Zawód położnej kojarzy się przede wszystkim z przyjmowaniem na świat dzieci. I bardzo słusznie, bo jest to jedno z kluczowych zadań wpisanych w nasz zawód. Jednak lista naszych kompetencji jest znacznie dłuższa i wykracza daleko poza salę porodową. Nasza praca to nie tylko ten kulminacyjnych moment – poród, ale i przygotowanie do porodu (edukacja) i opieka po porodzie. To dzięki dobrej organizacji opieki nad pacjentką we wszystkich tych okresach jej życia jesteśmy w stanie z powodzeniem wspierać budowanie zdrowia kobiet, ale i przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej

Wystawianie recept i ordynowanie leków – kompetencje położnych

Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej dała nowe możliwości naszej grupie zawodowej i wpisała ją w poszerzony katalog osób uprawnionych do wystawiania recept z refundacją. Od 1 stycznia 2016 r. położna i pielęgniarka posiadająca stosowne wykształcenie w ramach udzielania świadczeń ma prawo samodzielnie: ordynować leki zawierające określone substancje (z wyłączeniem tych zawierających środki odurzające, bardzo silnie działające, psychotropowe), środki specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wystawiać na nie recepty, ordynować określone wyroby medyczne – wystawiać na nie zlecenia i recepty.

Czytaj więcej