Autor: Joanna Dronka-Skrzypczak

Copywriterka, autorka książek: „Dieta w chorobach autoimmunologicznych”, „Dieta w chorobach autoimmunologicznych – przepisy”, oraz „Jak wychować zdrowe dziecko”; autorka licznych artykułów specjalistycznych i lifestylowych, prelegentka na szkoleniach dla rodziców i specjalistów. Autorka bloga dietaeliminacyjna.pl

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Znaczenie prawidłowego mikrobiomu jelitowego w pierwszych miesiącach życia dziecka

Zadbanie o prawidłowy mikrobiom jelit niemowlęcia stanowi jeden z filarów profilaktyki zdrowia dziecka. Udowodniono, że działanie bakterii jelitowych ma zarówno znaczenie krótko-, jak i długofalowe, a konsekwencje wczesnej dysbiozy jelitowej mogą ujawnić się nawet w wieku dorosłym. Dlatego tak istotna jest edukacja rodziców oraz specjalistów z zakresie prawidłowego wsparcia mikrobiomu – zarówno w ciąży, jak i po narodzinach. Jakie informacje warto przekazać rodzicom i jakie sygnały powinny nakierować specjalistę, aby większą uwagę przyłożyć do tematu mikrobiomu jelit?

Czytaj więcej

Żelazo – specjalne potrzeby żywieniowe kobiet w ciąży i dzieci

Podobnie jak w przypadku każdego pierwiastka, również żelazo powinno być dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Dobrze zbilansowana dieta jest najlepszą profilaktyką niedoborów pokarmowych. Są jednak witaminy i składniki mineralne, na które zapotrzebowanie w pewnych okresach życia znacząco wzrasta – na przykład żelazo. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czytaj więcej

Znaczenie probiotykoterapii w ciąży, połogu oraz probiotykoterapia noworodka

Wiedza na temat znaczenia mikrobiomu w pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka cały czas ewoluuje. Liczne badania wskazują na kluczową rolę mikrobioty pochwy matki, rodzaju porodu i karmienia na kształtowanie się własnego mikrobiomu dziecka. Coraz więcej wskazuje też na to, że już pierwszy okres życia i zmiany w mikrobiomie mogą wpływać na zdrowie człowieka w perspektywie długoterminowej i determinować rozwój chorób takich jak alergie czy choroby autoimmunizacyjne. Czy w takim razie można mówić o programowaniu zdrowia dziecka poprzez modulację jego mikrobiomu w pierwszych tygodniach życia? I czy należy zacząć już w życiu płodowym?

Czytaj więcej

Specjalne potrzeby żywieniowe niemowlęcia

Prawidłowe żywienie dziecka jest jednym z największych wyzwań, przed którym stają rodzice. Na początku często czują się zagubieni i przytłoczeni ilością informacji na temat karmienia dziecka, dlatego rolą położnej jest udzielić im wsparcia emocjonalnego i merytorycznego. Od wielu lat ogromny nacisk kładzie się na znaczenie karmienia piersią i edukację w tym zakresie zarówno rodziców, jak i specjalistów. Z drugiej strony jednak obserwuje się coraz liczniejsze przypadki alergii oraz, często powiązanych z nią, dolegliwości ze strony układu pokarmowego u niemowląt. Może to mieć wpływ na decyzję rodziców dotyczącą wyboru rodzaju karmienia lub przyspieszać decyzję o odstawieniu dziecka od piersi. Co doradzić rodzicom, którzy stanęli przed takim wyborem?

Czytaj więcej

Suplementacja w ciąży i podczas karmienia piersią

Ogólnoeuropejskie badania sprzed kilku lat wykazały, że z grupy ponad 2,5 tysiąca kobiet niemal pół tysiąca z nich stosowało suplementy ziołowe zakazane w ciąży. W badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród polskich pacjentek w ciąży i planujących ciążę wykazano, że niemal 70% z nich przyjmowało suplementy diety, przy czym aż 1/3 nie zawsze zapoznało się z ulotką dołączoną do preparatu. Niepokojące jest też to, że podstawowym źródłem wiedzy dla połowy ankietowanych był Internet, a nie lekarz czy położna. O czym świadczą te dane? I jaka jest rola położnych w edukacji pacjentek w zakresie suplementacji?

Czytaj więcej