Autor: Joanna Święcicka

 
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Laktator – kiedy stymulacja jest niezbędna

Chociaż wydawać by się mogło, iż karmienie piersią leży w kobiecej naturze, to jednak nie zawsze jest to takie oczywiste i proste. Wokół tej kwestii narosło sporo mitów i przekonań, nie do końca trafnych, a początki laktacji bywają naprawdę trudne, szczególnie przy braku odpowiedniego wsparcia i fachowej pomocy.

Czytaj więcej

Pierwsza kąpiel noworodka krok po kroku

Pierwszej kąpieli noworodka mogą towarzyszyć różne, czasem skrajne emocje, bywa jednak niezapomniana i w dużej mierze niestety stresująca, bo robi się to po prostu pierwszy raz. Świeżo upieczeni rodzice są zazwyczaj bez doświadczenia w tej kwestii, a obawy są uzasadnione, bo chodzi o maleństwo, które jest kruche i bezbronne.

Czytaj więcej

Pielęgnacja włosów w okresie ciąży

Piękne, zadbane włosy to bez wątpienia synonim kobiecości. Jednak pielęgnacja włosów w okresie burzy hormonalnej może być trudna. Włosy w tym okresie stają się wielką niespodzianką. Przetłuszczają się, rosną znacznie szybciej niż kiedyś, proste zaczną się kręcić, a kręcone zamieniają się w proste, sztywne druty. U jednych w trakcie ciąży włosy mogą być pięknie uniesione, lśniące, puszyste i pełne życia. Inne kobiety z kolei narzekają, że włosy w czasie ciąży nie współpracują, stają się łamliwe, wysuszone, zmieniają swoją strukturę i mają tendencję do rozdwajania się końcówek, a nawet do wypadania.

Czytaj więcej

Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu

Każda przyszła mama musi podświadomie brać pod uwagę inny sposób rozwiązania ciąży niż poród siłami natury, czyli cesarskie cięcie. Pozytywne nastawienie mamy, wzorowy przebieg ciąży i prawidłowe ułożenie dziecka to podstawa sukcesu do szczęśliwego rozwiązania, ale są pewnego rodzaju komplikacje, które należy zawsze brać pod uwagę.

Czytaj więcej

Suplementacja witamin w ciąży oraz w okresie karmienia piersią

Rynek farmaceutyczny prześciga się w różnych ciekawych propozycjach odnośnie do witamin i suplementów dla kobiet ciężarnych i mam karmiących. Bogata oferta w tym zakresie z pewnością jest czymś korzystnym, należy jednak pamiętać, aby przed rozpoczęciem stosowania skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę. Każda ciąża a później laktacja przebiega inaczej, organizm każdej kobiety w tym okresie pracuje inaczej, więc nie ma jednego złotego środka przeznaczonego dla wszystkich kobiet. Suplementacja to sprawa bardzo indywidualna, powinna być dopasowana dla danej kobiety, „skrojona na jej miarę” i podawana według jej potrzeb.

Czytaj więcej

Nacięcie krocza w trakcie porodu

Zabieg nacięcia krocza może brzmieć nieco zagadkowo i drastycznie dla niektórych przyszłych mam. Na szczęście nie ma się czego bać, bo strach i ból porodowy jak szybko przychodzi, tak szybko odchodzi w zapomnienie, bez powikłań i traumy dla ciała i duszy. Czy trzeba nacinać krocze? Czy to boli? Jak dbać o miejsce intymne już po porodzie? To bardzo ważne pytania, które nie zostaną bez odpowiedzi.

Czytaj więcej