Autor: dr hab. n. med. prof. nadzw. Barbara Królak-Olejnik

Katedra i Klinika Neonatologii UM we Wrocławiu, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. J. Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Działanie i właściwości laktoferyny w okresie okołoporodowym

W ostatnich latach na rynku suplementów diety można zaobserwować rosnącą popularność preparatów z laktoferyną. Co ciekawe, pojawia się ona również w suplementach diety przeznaczonej dla kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią. Laktoferyna to substancja o potwierdzonym bezpieczeństwie stosowania, dobrze tolerowana, niepowodująca działań ubocznych, a przede wszystkim wykazująca szereg korzyści zdrowotnych. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie tym naturalnie występującym w organizmie człowieka białkiem?

Czytaj więcej

Zastosowanie laktoferyny w ciąży

Ciąża to szczególny okres w życiu kobiety. Pomimo zmian adaptacyjnych zachodzących w organizmie ciężarnej, warunkujących prawidłowy przebieg i szczęśliwe zakończenie ciąży, przyszła mama powinna regularnie wykonywać badania, dbać o odpowiednią aktywność fizyczną oraz odpowiednio długi czas snu. Oprócz stosowania zgodnie z zaleceniami preparatów kwasu foliowego, jodu, witaminy D oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, korzystne wydaje się suplementowanie laktoferyny – białka o wielokierunkowym mechanizmie działania i udowodnionym bezpieczeństwie stosowania.

Czytaj więcej

Mikrobiota mleka kobiecego

Mleko kobiece charakteryzuje się własnym – dynamicznym i złożonym mikrobiomem, który wywiera istotne konsekwencje zdrowotne, zarówno dla matki, jak i jej dziecka. Mikroorganizmy obecne w siarze i mleku kobiety karmiącej należą do pierwszych drobnoustrojów kolonizujących przewód pokarmowy noworodka i mogą odgrywać kluczową rolę w nabyciu i rozwoju mikroflory jelitowej dziecka. Prawidłowy skład flory bakteryjnej warunkuje odpowiednie funkcjonowanie całego organizmu i stan zdrowia w przyszłości.

Czytaj więcej

Postępowanie przy kolce i ulewaniu u niemowląt

Płacz jest jedną z pierwotnych form komunikacji. Na wczesnym etapie rozwoju niemowlęta nie są w stanie zaspokajać swoich własnych potrzeb. Płacz jako ewolucyjnie wyselekcjonowane zachowanie łączy niemowlęta z opiekunami, którzy są dla nich głównym źródłem ochrony i zwiększają ich szanse na przeżycie [1, 2]. Ilość i wzorzec płaczu jest zależny od wieku i zmienia się w ciągu pierwszych miesięcy życia. Pomimo znacznego zróżnicowania u poszczególnych niemowląt, występuje wyraźny trend w ilości i wzorcu płaczu. Cecha ta jest opisywana jako „normalna krzywa płaczu” [3]. 

Czytaj więcej

Dysbioza przewodu pokarmowego noworodków urodzonych drogą cięcia cesarskiego

Czynniki pre- i postnatalne odgrywają zasadniczą rolę w zasiedlaniu mikroorganizmami „jałowego” organizmu noworodka. Kolonizacja bakteryjna przewodu pokarmowego człowieka następuje już w trakcie życia wewnątrzmacicznego. Płyn owodniowy nie jest jałowy, a obecność bakterii jest efektem stanu zdrowia i wydolności układu immunologicznego kobiety ciężarnej [1, 2].

Czytaj więcej