Czym jest mikrobiom skóry?

Aktualności

Niewielu rodziców wie o tym, że przez pierwsze lata życia możemy wspomagać rozwój prawidłowego mikrobiomu skóry. Pomoże to zapewnić dziecku maksymalne korzyści zdrowotne w przyszłości. Wyniki badań na temat mikrobiomu, które opublikował JOHNSON’S®, dają nowe spojrzenie na jej pielęgnację.

 

REKLAMA

Jeszcze 30 lat temu zupełnie nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, co obecnie fascynuje świat mikrobiologii i medycyny – że każdy człowiek ma własny, indywidualny mikrobiom, od którego w znaczącym stopniu zależy stan naszego zdrowia. Precyzyjne zbadanie jego składu jest możliwe dopiero od niedawna, dzięki technikom zaawansowanej genetyki opartej na identyfikacji bakteryjnego RNA.

Mikrobiom człowieka to w skrócie kolonie różnych rodzajów drobnoustrojów naturalnie występujących zarówno wewnątrz naszego ciała, jak i na powierzchni skóry, ich geny oraz produkty metabolizmu. Ta zróżnicowana i zindywidualizowana flora wspiera prawidłowe funkcjonowanie bariery jelitowej oraz skórnej i odgrywa ważną rolę w miejscowej stymulacji układu odpornościowego. Drobnoustroje zaczynają kolonizować błony śluzowe i skórę człowieka w momencie narodzin i współgrają z nim przez całe życie.

Korzystając z nowatorskich badań, naukowcy z laboratorium JOHNSON’S® opracowali produkty, które, jak potwierdzają badania kliniczne, nie zakłócają mikrobiomu skóry – to seria CottonTouch o lekko kwaśnym pH, zgodnym z odczynem skóry dziecka. Dzięki temu wzmacnia naturalny mikrobiom skóry malucha.

 

Czy rodzaj porodu wpływa na mikrobiom dziecka?

– W momencie przyjścia noworodka na świat rozpoczyna się intensywna kolonizacja jego przewodu pokarmowego i skóry. W ten sposób kształtuje się mikrobiota, która towarzyszy człowiekowi przez całe życie. Wykazano, że skład mikrobioty zależny jest od rodzaju porodu. Poród siłami natury sprawia, że mikrobiom noworodków jest zbliżony do mikrobiomu pochwy matki. Natomiast po cesarskim cięciu skórę noworodka zasiedlają różne drobnoustroje – nie tylko matki, ale także personelu medycznego i mikroflora szpitalna. W trakcie rozwoju wpływają na niego kolejne istotne czynniki, takie jak: dieta, wiek, płeć, pochodzenie geograficzne, a także czynniki stresowe: choroby, lęk czy przyjmowane leki lub używki. Na dokładny skład gatunkowy mikrobiomu wpływa również miejsce zasiedlania na skórze, jej temperatura, pH czy wilgotność, inny jest w dołach pachowych, a inny na plecach – mówi dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, ekspert warsztatów „Wybierz łagodność”.

 

Bakterie: kwestia indywidualna

Mikroflora bakteryjna skóry dla każdego człowieka jest indywidualna. Ta gatunkowa stabilność mikrobiomu wynika ze zdolności utrzymania się poszczególnych szczepów drobnoustrojów na powierzchni skóry, a nie z ciągłego zasiedlania skóry przez drobnoustroje pochodzące z otoczenia człowieka. Innymi słowy, charakter mikrobiomu jest pewną stałą cechą przynależną człowiekowi i w niewielkim zakresie może on podlegać zmianom.

Zdrowy mikrobiom charakteryzuje się różnorodnością gatunkową i stabilnością. Zaburzenie równowagi w tym zakresie (tzw. dysbioza) przyczynia się do obniżenia funkcji barierowych skóry i powstawania wielu chorób – trądziku pospolitego, łuszczycy oraz łojotokowego i atopowego zapalenia skóry.

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że największe zmiany w mikrobiomie odnotowuje się w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Ewolucja następuje pod wpływem fizjologii skóry (która nie od razu jest w pełni ukształtowana i dopiero dojrzewa do pełnienia swoich funkcji), diety, indywidualnego metabolizmu oraz skłonności immunologicznych, zwiększania się liczby miejsc, w których dziecko przebywa, a także stosowanych do pielęgnacji kosmetyków. Trzeba pamiętać o tym, że wielokrotne używanie produktów, które nie chronią bariery skórnej dziecka, może zakłócać równowagę mikrobiologiczną.

Przypisy