Dział: Opieka Okołoporodowa poleca

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zastosowanie naturalnych składników (bromelaina, lecytyna, probiotyk) jako uzupełnienie postępowania w przypadku zaburzeń przepływu mleka przez gruczoł piersiowy w okresie laktacji – badanie pilotażowe

Mleko kobiece jest optymalnym źródłem pożywienia dla niemowląt, rekomendowanym przez wiele towarzystw naukowych [1]. Zaspokaja ono wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka urodzonego w terminie do około 6. miesiąca życia. Uzupełniające karmienie piersią do 2. roku życia, zaopatruje dziecko w składniki odżywcze oraz wykazuje wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki.

Czytaj więcej

Nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie

Nietrzymanie moczu, czyli niekontrolowany wyciek moczu z pęcherza przez cewkę, może dotyczyć do 50% kobiet na pewnym etapie życia, szczególnie w czasie ciąży i po porodzie [2]. Dokładną częstość występowania trudno jest ustalić, ponieważ kobiety zazwyczaj skrywają te dolegliwości i nie wiedzą, że powinny lub nie chcą szukać pomocy.

Czytaj więcej

Pielęgnacja ran w położnictwie

Poród jest zjawiskiem fizjologicznym. Moment przechodzenia dziecka przez kanał rodny jest główną przyczyną powstawania urazów kanału rodnego, do których zaliczyć można otarcia i pęknięcia szyjki macicy, pochwy oraz krocza. Część urazów położniczych powstaje w sposób celowy, zaliczamy do nich ranę po cięciu cesarskim lub nacięciu krocza. W celu zminimalizowania częstości ich powstawania wskazane jest zapobieganie im, a w przypadku ich powstania – właściwa pielęgnacja.

Czytaj więcej

Wszyscy wokół chorzy? Koronawirus znowu w akcji. Odpowiadamy na pytania o wariant Kraken

Kraken to popularna nazwa najnowszej odmiany koronawirusa, mającej być jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się mutacji. Ten wariant jest bardziej zaraźliwy w porównaniu do poprzednich o około 40 proc., co oznacza, że w krótkim czasie będzie dominować, wyprze pozostałe mutacje – zauważa specjalista chorób zakaźnych, dr hab. n. med. Ernest Kuchar, pediatra i ekspert chorób zakaźnych Grupy LUX MED. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Krakenie?

Czytaj więcej

Pierwsza pomoc przy zawale serce może uratować życie. Jak jej udzielić? Ważne zasady.

13 października obchodzony jest Dzień Ratownika Medycznego. Dzień ten ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie właściwych zasad wśród społeczeństwa. Paweł Szafraniec, pielęgniarz naczelny, ratownik medyczny z Polsko Amerykańskich Kilinik Serca, American Heart of Poland przedstawia jak rozpoznać zawał serca i udzielić prawidłowej pierwszej pomocy medycznej.

Czytaj więcej

WaterWipes™ zachęca mamy do podzielenia się swoją historią i nominacji położnej, która otrzyma stypendium w ramach pierwszej polskiej edycji WaterWipes™ Pure Foundation Fund

WaterWipes™, producent najczystszych na świecie chusteczek dla niemowląt po raz pierwszy w Polsce uruchamia międzynarodowy program stypendialny WaterWipes™ Pure Foundation Fund. Jego celem jest docenienie i nagrodzenie położnych – wspaniałych bohaterek, które wspierają kobiety podczas ciąży, porodu czy w okresie poporodowym. Marka zachęca polskie mamy do podzielenia się swoją historią i nominowania osoby, która ich zdaniem powinna otrzymać stypendium. Mamy, które nominują położne także mają szansę na nagrodę – dziesięć wyjątkowych zgłoszeń zostanie nagrodzonych zestawami chusteczek WaterWipes™. Nominacje można nadsyłać od 26 września do 14 listopada 2022 roku.

Czytaj więcej

Laktator – kiedy stymulacja jest niezbędna

Chociaż wydawać by się mogło, iż karmienie piersią leży w kobiecej naturze, to jednak nie zawsze jest to takie oczywiste i proste. Wokół tej kwestii narosło sporo mitów i przekonań, nie do końca trafnych, a początki laktacji bywają naprawdę trudne, szczególnie przy braku odpowiedniego wsparcia i fachowej pomocy.

Czytaj więcej

Zaburzenie drożności nosa u niemowląt – jak sobie z nim poradzić?

Zarówno noworodek, jak i niemowlę do 6. tygodnia życia nie posiadają zdolności oddychania przez usta. To właśnie dlatego wszelkie nieprawidłowości w obrębie drożności małych nosków są poważnym problemem. Taki stan rzeczy realnie zagraża nie tylko zdrowiu, ale również życiu dziecka.

Czytaj więcej

Wsparcie emocjonalne ciężarnych dotkniętych wojną – wyzwanie dla położnych

Absolutnie każda zamiana, która zachodzi w ludzkim życiu, może być powodem wystąpienia dużego obciążenia emocjonalnego. Nie ma znaczenia, czy jest to coś pozytywnego, jak choćby wyczekana zmiana adresu zamieszkania lub narodziny ukochanego potomka, czy też negatywne sytuacje, takie jak śmierć bliskiej osoby lub rozwód. Efekt zawsze jest ten sam: podwyższony poziom stresu. Jak sprawa ta wygląda w przypadku kobiet oczekujących dziecka?

Czytaj więcej

Rejestr ciąż

Od 1 października br. personel medyczny będzie wprowadzał do Systemu Informacji Medycznej (SIM) dane pacjentów dotyczące alergii, grupy krwi, ciąży i implantowanych wyrobów medycznych, czyli m.in. wkładek wewnątrzmacicznych. Przepisy budzą kontrowersje. Pismo do Ministra Zdrowia w sprawie tzw. „Rejestru ciąż” skierował Rzecznik Praw Obywatelskich. Minister Zdrowia z kolei zapewnia, że celem zmian jest uproszczenie obiegu dokumentacji, chodzi również o międzynarodową Patient Summary, czyli Kartę Pacjenta, która stanowi część SIM.

Czytaj więcej

Masaż krocza jako forma przygotowania ciężarnej do porodu

Ciało kobiety jest przystosowane do zajścia w ciążę i porodu potomków. Z biologicznego punktu widzenia żyjemy, aby przekazać dalej nasze geny. Obecnie wiele czynników – zarówno medycznych, jak i społecznych – przyczynia się do trudności w zajściu w ciążę, a później do komplikacji okołoporodowych.

Czytaj więcej

Szczepienia noworodków

Szczepienia noworodków powinny się odbywać w pierwszych dobach życia. Zalecenia dotyczą dwóch szczepień: przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B) oraz gruźlicy. Kolejne dawki przewidziane w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) są realizowane poza okresem noworodkowym (6.–8. tydzień życia) [1].

Czytaj więcej