Dział: Opieka nad matką i dzieckiem

 
Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Skóra noworodka – jak o nią dbać?

Skóra, zwana również układem powłokowym, może mierzyć aż 2 m2 i w zależności od okolicy ciała osiągać grubość od 1,4 aż do 4 mm (np. na piętach). Składa się z kilku warstw naskórka (rogowaciejącego, kolczystego, pośredniego, podstawnego), które u noworodków i niemowląt stanowią delikatnie połączoną, słabo zwartą strukturę, i skóry prawdziwej. Bierze udział w wielu procesach życiowych – to dzięki niej możliwa jest sprawna termoregulacja, wydzielanie natłuszczającego sebum (łoju), wydalanie ubocznych metabolitów, wchłanianie różnorakich substancji, w tym leków, oraz ochrona przed inwazją patogenów chorobotwórczych. Dojrzewanie skóry obserwuje się przez całe życie, lecz najwyraźniej zaznacza się to w pierwszych 3 latach życia człowieka. Okres ten skutkuje zwiększoną podatnością na uszkodzenia, podrażnienia fizyczne i chemiczne oraz reakcje alergiczne.

Czytaj więcej

Szczepienia u niemowląt – edukacyjna rola położnej

Od kilku lat temat szczepień ochronnych u niemowląt wzbudza wiele kontrowersji wśród świeżo upieczonych rodziców. Przyczyną obaw i wątpliwości jest brak dostatecznej wiedzy z zakresu immunologii oraz rosnące zaangażowanie ruchów antyszczepionkowych. Dodatkowo informacje zamieszczane na parentingowych forach internetowych potęgują w rodzicach lęk przed niepożądanymi odczynami poszczepiennymi (NOP) – niesłusznie. Tymczasem kalendarz szczepień ochronnych jest nieustannie poszerzany o nowe szczepienia podstawowe i zalecane, co spotyka się z nieprzychylnym przyjęciem ze strony opiekunów najmłodszych pacjentów. Nieodzowną rolę w zmianie niekorzystnego nastawienia do szczepień odgrywa zatem edukacja prowadzona przez personel medyczny, w tym położne.

Czytaj więcej

Noworodek urodzony przedwcześnie – postępowanie diagnostyczno- -terapeutyczne w szpitalu. Część 1

Zgodnie z definicją WHO noworodek urodzony przedwcześnie to dziecko urodzone po ukończeniu 22. tygodnia ciąży, a przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży (22+0/7–36+6/7), niezależnie od urodzeniowej masy ciała [1]. Zarówno noworodki urodzone przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży, jak i te, które rodzą się blisko terminu, między 34. a 37. tygodniem ciąży, narażone są na wiele powikłań związanych z wcześniactwem. Problemy medyczne, pielęgnacyjne i rokowanie różnią się w zależności od tego, jak bardzo przedwcześnie nastąpił poród i jaką masę ciała miał noworodek.

Czytaj więcej

Kolka niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie

Kolka niemowlęca jest łagodnym zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego występującym u niemowląt do 4. miesiąca życia. Objawia się epizodami nasilonego niepokoju i płaczu, najczęściej obserwowana jest w godzinach wieczornych. Etiologia kolki niemowlęcej nie jest do końca poznana. Rozpoznanie opiera się na prawidłowo przeprowadzonym wywiadzie oraz badaniu fizykalnym. Rokowanie jest dobre – zaburzenie ma charakter samoograniczający, choć bywa źródłem frustracji rodziców. Postulowany jest związek z późniejszymi zaburzeniami, takimi jak: bezsenność, zespół nadpobudliwości psychoruchowej, migrena. Postępowanie lekarza powinno opierać się na uspokojeniu rodziców oraz zapewnieniu im odpowiedniego wsparcia i edukacji; farmakoterapia wykazuje się ograniczoną skutecznością.

Czytaj więcej

Współpraca ginekologa z położną – aspekty prawne

W przypadku ginekologii i położnictwa ważną rolę w systemie ochrony zdrowia odgrywają położne. Ginekolodzy na co dzień z nimi współpracują. Położna to od lat samodzielny zawód medyczny. Jest to zawód uregulowany w ustawie z 2011 r. Położne wykonują dwa rodzaje czynności: na podstawie i bez zlecenia lekarskiego. Celem artykułu jest przybliżenie podstawowych regulacji prawnych związanych z wykonywaniem zawodu położnej w Polsce, w szczególności w aspekcie ich kompetencji i wykonywania zleceń lekarskich.

Czytaj więcej

Higiena nosa niemowlaka okiem położnej

W czasach łatwego dostępu do potężnej dawki wiedzy rzeczy proste, jak higiena, mogą zostać pominięte, a są niezwykle ważne. Zadaniem położnej jest przekazanie rodzicom zasad opieki nad dzieckiem możliwie przystępnie i logicznie, by te podstawowe codzienne zabiegi nie wydawały się czymś wybitnie skomplikowanym, a w prosty sposób pomagały zadbać o dziecko i wychwycić pierwsze nieprawidłowości.

Czytaj więcej

Wpływ żywienia niemowląt na regulację rytmu wypróżniania

Jednym z często poruszanych przez rodziców tematów jest częstotliwość wypróżnień u ich dzieci. Noworodek, a potem niemowlę, zwykle wypróżnia się znacznie częściej niż osoby dorosłe, co dla niedoświadczonego rodzica bywa wyzwaniem. W teorii układ pokarmowy każdego człowieka pracuje podobnie, w rzeczywistości jednak nasze indywidualne cechy mocno przekładają się na kwestię wypróżnień. Już czas wydalenia pierwszego stolca – smółki nawet u zdrowych noworodków jest różny. Część dzieci niezwłocznie po pokonaniu kanału rodnego i przystawieniu do piersi wydala po raz pierwszy. Inne potrzebują nawet 2–3 dób, by opróżnić jelita. Owszem, jest to mocno związane z czasem trwania ciąży i tempem rozpoczynania się laktacji, jednak również cechy indywidualne są nie bez znaczenia. Konieczne wydaje się szybkie przystawienie do piersi, by odpowiednio wcześnie stymulować laktację i aby ta była w stanie zabezpieczyć potrzeby dziecka i pomóc w regulacji wypróżnień.

Czytaj więcej

Regeneracja po porodzie – wsparcie terapeuty uroginekologicznego

Regeneracja krocza po porodzie wymaga zindywidualizowanego podejścia, dostosowanego do potrzeb i warunków zdrowotnych każdej kobiety. Wsparcie ze strony specjalistów medycznych, w tym lekarzy uroginekologów, ginekologów, fizjoterapeutów i psychologów, może być kluczowe dla skutecznego procesu regeneracji i poprawy jakości życia po porodzie.

Czytaj więcej

Cytologia w ciąży – wszystko, co powinna o niej wiedzieć położna

Rak szyjki macicy jest drugim co do częstości występowania ginekologicznym nowotworem złośliwym wśród kobiet (uwzględniając raka piersi). Jego rozwój rozpoczyna się od infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, która jest łatwo wykrywalna w rutynowym badaniu cytologicznym. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów zaledwie 27% Polek regularnie wykonuje to badanie, mimo szerokiej dostępności do programu profilaktyki. Szacuje się, że w 40% postawionych diagnoz stan pacjentki jest poważny, a nowotwór szyjki macicy wykazuje zaawansowane stadium. Co więcej, duża zachorowalność i umieralność na ten typ nowotworu plasuje Polskę w niechlubnej czołówce państw europejskich. Każdego dnia diagnozuje się średnio 6 nowych przypadków raka szyjki macicy, z których aż 4 kończą się zgonem kobiety. W dniach 16–22 stycznia 2023 r. odbył się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy [2, 3].

Czytaj więcej

Bifidobacterium breve w funkcjonowaniu mikrobioty u niemowląt

Mikrobiom odgrywa niezwykle ważną rolę od momentu narodzin dziecka. Probiotyki wspierające rozwój prawidłowej mikrobioty zyskują coraz więcej zastosowań, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Szczególną uwagą warto objąć szczepy z rodzaju Bifidobacterium, gdyż należą one do najliczniejszych bakterii w przewodzie pokarmowym zdrowego dziecka w pierwszych latach jego życia. Obecnie prowadzone są liczne badania mające na celu dalsze poznanie tego kluczowego szczepu bakterii w celu jak najszerszego wykorzystania go w medycynie oraz jako suplementu w żywności przeznaczonej dla najmłodszych.

Czytaj więcej

Wpływ snu na wszystkie aspekty rozwoju dziecka

Sen odgrywa kluczową rolę w życiu zarówno noworodków, jak i niemowląt. To właśnie podczas snu organizm dziecka ma szansę wypocząć, zregenerować się oraz przetworzyć wszystkie informacje zdobyte w trakcie codziennej aktywności. Podczas snu umysł i ciało maluszka wciąż funkcjonują, z czego płynie jasny wniosek, że ta prosta czynność ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju neurologicznego. W trakcie snu organizm wytwarza hormony wzrostu oraz czynniki niezbędne do tego, aby układ immunologiczny mógł działać prawidłowo i realnie chronić pociechę przed różnymi infekcjami.

Czytaj więcej

Zasady pielęgnacji pępka i kikuta pępowinowego u noworodka

Pielęgnacja kikuta pępowinowego noworodka, choć nie jest czynnością skomplikowaną, wymaga od świeżo upieczonych rodziców wprawy oraz przestrzegania pewnych zasad. Z reguły kikut odpada w ciągu pierwszych 7–14 dni, choć w niektórych przypadkach oddziela się znacznie dłużej, nawet około miesiąca. Kluczowym aspektem jest utrzymywanie kikuta oraz dna pępka w czystości oraz stosowanie tzw. suchej pielęgnacji, zgodnie z aktualnymi zaleceniami WHO oraz Nadzoru Krajowego w dziedzinie Neonatologii.

Czytaj więcej